UR60 ROTATING NOZZLE TURBO 1/4" BspF Stainless Steel 600 BAR FP 035 - 25.1460.35
€294.60
In stock
SKU
25.1460.35
UR60 ROTATING NOZZLE TURBO 1/4" BspF Stainless Steel 600 BAR FP 035
- TUNGSTEN CARBIDE SEAT AND NOZZLE
- Mod. UR 60 (600 BAR 8700 PSI)
| SKU | 25.1460.35 |
|---|---|
| Manufacturer SKU | 25.1460.35 |
| Thread tipe | F |
| Thread | 1/4" |
| Nozzle size | 035 |
| Rated Pressure | 600 BAR - 60 MPa - 8700 psi |
| Rated Temperature | 90 °C - 195 °F |
| Material | S.Steel |
| Made in | Italy |
| Manufacturer/Brand | P.A. Italy |
UR60 ROTATING NOZZLE TURBO 1/4" BspF Stainless Steel 600 BAR FP 035
HIGHLY SHOCK-RESISTANT TUNGSTEN CARBIDE SEAT AND NOZZLE
Engineered for very high-pressure cleaning applications, the UR60 nozzle delivers a powerful rotating jet that enhances washing efficiency on stubborn dirt and industrial surfaces.
Made of STAINLESS STEEL, it supports pressures up to 600 BAR (8700 PSI) and temperatures up to 90 °C (195 °F). Compatible with 1/4" BspF female fittings, it’s ideal for professional use in industrial cleaning, machinery cleaning, and surface restoration.
For nozzle specification refer to the flow rate Table - see Download.
Write Your Own Review