UR60 ROTATING NOZZLE TURBO 1/4" BspF Stainless Steel 600 BAR - 25.1460.XX
€294.60
In stock
SKU
25.1460.XX
UR60 ROTATING NOZZLE TURBO 1/4" BspF Stainless Steel 600 BAR
- TUNGSTEN CARBIDE SEAT AND NOZZLE
- Mod. UR 60 (600 BAR 8700 PSI)
| SKU | 25.1460.XX |
|---|---|
| Manufacturer SKU | 25.1460.XX |
| Thread tipe | F |
| Thread | 1/4" |
| Rated Pressure | 600 BAR - 60 MPa - 8700 psi |
| Rated Temperature | 90 °C - 195 °F |
| Material | S.Steel |
| Made in | Italy |
| Manufacturer/Brand | P.A. Italy |
UR60 ROTATING NOZZLE TURBO 1/4" BspF Stainless Steel 600 BAR
HIGHLY SHOCK-RESISTANT TUNGSTEN CARBIDE SEAT AND NOZZLE
| Min.flow rate | 6.2 ( 02 - 180 bar) l/min - 1.6 ( 02 - 2600 psi) USGpm |
|---|---|
| Max. flow rate | 44.6 ( 08 - 600 bar ) l/min - 11.8 ( 08 - 8700 psi ) USGpm |
| Min. operating pressure | 180 bar - 18 MPa - 2600 psi |
Engineered for very high-pressure cleaning applications, the UR60 nozzle delivers a powerful rotating jet that enhances washing efficiency on stubborn dirt and industrial surfaces.
Made of STAINLESS STEEL, it supports pressures up to 600 BAR (8700 PSI) and temperatures up to 90 °C (195 °F). Compatible with 1/4" BspF female fittings, it’s ideal for professional use in industrial cleaning, machinery cleaning, and surface restoration.
For nozzle specification refer to the flow rate Table - see Download.
Write Your Own Review