UR50 ROTATING NOZZLE TURBO 1/4" BspF Stainless Steel 500 BAR FP 04 - 25.1750.40
€798.00
In stock
SKU
25.1750.40
UR50 ROTATING NOZZLE TURBO 1/4" BspF Stainless Steel 500 BAR FP04
| SKU | 25.1750.40 |
|---|---|
| Manufacturer SKU | 25.1750.40 |
| Thread tipe | F |
| Thread | 1/4" |
| Nozzle size | 04 |
| Rated Pressure | 500 BAR - 50 MPa - 7250 psi |
| Rated Temperature | 90 °C - 195 °F |
| Material | S.Steel |
| Made in | Italy |
| Manufacturer/Brand | P.A. Italy |
UR50 ROTATING NOZZLE TURBO 1/4" BspF Stainless Steel 500 BAR FP 04
HIGHLY SHOCK-RESISTANT TUNGSTEN CARBIDE SEAT AND NOZZLE
Engineered for very high-pressure cleaning applications, the UR50 nozzle delivers a powerful rotating jet that enhances washing efficiency on stubborn dirt and industrial surfaces.
Made of STAINLESS STEEL, it supports pressures up to 500 BAR (7250 PSI) and temperatures up to 90 °C (195 °F). Compatible with 1/4" BspF female fittings, it’s ideal for professional use in car washes, machinery cleaning, and surface restoration.
Write Your Own Review