UR36ct ROTATING NOZZLE 1/2" Npt-F 210 BAR S.Steel FP10 - 25.1000.10
UR36ct ROTATING NOZZLE 1/2" Npt-F 210 BAR Stainless Steel FP10
Balanced rotating nozzle for hydro-excavation - Applications:
- Potholing
- Daylighting
- Debris Removal
- Piling Hole
- Frac Tank Cleaning
| SKU | 25.1000.10 |
|---|---|
| Manufacturer SKU | 25.1000.10 |
| Thread tipe | F |
| Thread | 1/4" |
| Nozzle size | 10 |
| Rated Pressure | 255 BAR - 25 MPa - 3700 psi |
| Rated Temperature | 60 °C - 140 °F |
| Material | Brass |
| Made in | Italy |
| Manufacturer/Brand | P.A. Italy |
UR36ct ROTATING NOZZLE 1/2" Npt-F 210 BAR Stainless Steel FP10
Balanced rotating nozzle for hydro-excavation
▪ Reduced vibrations for greater comfort during use.
▪ Cover made of wear-resistant, antistatic material.
▪ Tungsten carbide nozzle and seat, for longer life.
▪ The nozzle can be started in any position thanks to the patented system with internal spring, which eliminates clearance between the seat and the nozzle.
▪ Integrated filter for easy inspection.
▪ Low rpm to optimize the impact of the jet.
Minimum operating pressure 40 bar – 4 MPa – 600 psi
Ideal for intensive cleaning in high-pressure systems, the UR36 nozzle generates a high-energy rotating jet that enhances washing efficiency.
Made of STAINLESS STEELS with a TUNGSTEN nozzle, it is compatible with 1/2" NPT female fittings and supports pressures up to 210 BAR and temperatures up to 60 °C (140°F).
Whether you're excavating around utility lines or working in confined spaces, UR36 spray nozzles ensure fast, precise, and safe performance.
| CODE | FLOW FACTOR (FP) | FLOW RATE (l/min) | FLOW RATE (USGpm) |
|---|---|---|---|
| 25.1000.40 | 04 | 13,2 | 3,5 |
| 25.1000.60 | 06 | 19,9 | 5,2 |
| 25.1000.80 | 08 | 26,4 | 7,0 |
| 25.1000.10 | 10 | 33,3 | 8,8 |
| 25.1000.12 | 12 | 39,1 | 10,3 |