SAFETY VALVE SVT28 3/8" BspF 3/8" BspF 250 BAR 25 LPM - 0215010200
€28.92
In stock
SKU
0215010200
SAFETY VALVE SVT28 3/8" BspF 3/8" BspF 280 BAR 25 LPM
| SKU | 0215010200 |
|---|---|
| Manufacturer SKU | 0215010200 |
| Thread tipe | FF |
| Thread | 3/8" - 3/8" |
| Connections | IN 2x G3/8" F - OUT G3/8" F |
| Rated Pressure | 250 BAR - 25 MPa - 3625 psi |
| Rated Flow Rate | 25 l/min - 6.6 USGpm |
| Rated Temperature | 90 °C - 195 °F |
| Pressure type category | High pressure |
| Material | Brass |
| Plastic knob (P.Regulators) | No |
| Manufacturer/Brand | TecoMec |
| Made in | Italy |
SAFETY VALVE SVT28 3/8" BspF 3/8" BspF 280 BAR 25 LPM
Compensated pressure regulating valve.
Regulates the bypass of the fluid with a minimum variation of the pressure.
Suitable to be utilized as a relief valve in pressure washers. It is used to control or limit the pressure on your machine which can build up due to a process upset, instrument or equipment failure.
The valve has been designed for a continuous use at a water temperature of 60°C. It can resist for short periods at a maximum
temperature of 90°C.
Key features:
- Central body and fittings in brass.
- Internal components in Stainless Steel.
- Moving parts totally protected.
AS A RELIEF VALVE IN PRESSURE WASHERS:
- Secure intervention discharging all the flow.
- Prompt and effective damping against pressure spikes.
Write Your Own Review