ROTATING NOZZLE TPR 1/4" BspF 255 BAR FP 045 - 4060204005
€40.15
In stock
SKU
4060204005
ROTATING NOZZLE TPR 1/4" BspF 255 BAR FP 045
| SKU | 4060204005 |
|---|---|
| Manufacturer SKU | 4060204005 |
| Thread tipe | F |
| Thread | 1/4" |
| Nozzle size | 045 |
| Rated Pressure | 255 BAR - 25 MPa - 3700 psi |
| Rated Temperature | 90 °C - 195 °F |
| Material | Brass |
| Made in | Italy |
| Manufacturer/Brand | TecoMec |
ROTATING NOZZLE TPR 1/4" BspF 255 BAR FP 045
Ideal for intensive cleaning in high-pressure systems, the TPR nozzle generates a high-energy rotating jet that enhances washing efficiency.
Made of BRASS with a CERAMIC nozzle, it is compatible with 1/4" BSPP female fittings and supports pressures up to 255 BAR and temperatures up to 100 °C.
Perfect for removing stubborn dirt from industrial surfaces, vehicles, and flooring.
Write Your Own Review