AR7 (A) NIPPLE 3/8 BspF 1/2 BspM 280 BAR Brass - 26.0700.40
€7.00
In stock
SKU
26.0700.40
AR7 (A) NIPPLE 3/8 BspF 1/2 BspM 280 BAR Brass
- Pin Ø11 mm
| SKU | 26.0700.40 |
|---|---|
| Manufacturer SKU | 26.0700.40 |
| Model | AR7 "A" Nipple |
| Thread tipe | FM |
| Thread | 3/8" - 1/2" |
| Connections | G3/8" F - G1/2" M |
| Rated Pressure | 280 BAR - 28 MPa - 4050 psi |
| Rated Flow Rate | 40 l/min - 10 USGpm |
| Rated Temperature | 160 °C - 320 °F |
| Pressure type category | High pressure |
| Swivel | Yes |
| Material | Brass |
| Manufacturer/Brand | P.A. Italy |
| Made in | Italy |
AR7 (A) NIPPLE 3/8 BspF 1/2 BspM 280 BAR Brass
Pin Ø11 mm
Other availabe versions: AR7 - "A" Nipple 1/2 Bsp M - Bsp
| P/N | Inlet | Hole size | Weight |
|---|---|---|---|
| 26.0700.30 | 1/4 Bsp M | 11 mm - 0,433 in | 55 gr / 1.9 oz |
| 26.0700.20 | 1/4 Bsp F | 11 mm - 0,433 in | 71 gr / 2.5 oz |
| 26.0700.50 | 3/8 Bsp M | 11 mm - 0,433 in | 62 gr / 2.19 oz |
| 26.0700.40 | 3/8 Bsp F | 11 mm - 0,433 in | 72 gr / 2.54 oz |
Write Your Own Review